Arnis & Balaraw Fighting Club Soukromý klub reálné sebeobrany a boje zblízka

TELESKOPICKÝ OBUŠEK


praktický sebeobranný prostředek současnosti


V dnešním moderním světě s sebou zřídka kdy někdo nosí meč nebo snad dokonce kopí. Běžně se ale setkáváme s noži různých druhů a velikostí, teleskopickými obušky, obrannými spreji či baseballovýmí pálkami. Právě teleskopické obušky se těší značné oblibě, a to nejen u civilistů, ale samozřejmě i u státních ozbrojených složek (policie, celní správa, armáda, vězeňská služba, atp.) a u různých soukromých bezpečnostních agentur. Nahrává tomu fakt že tento obranný prostředek lze ve složeném stavu velmi komfortně nosit a i dobře ukrýt. Je tedy bezesporu značnou výhodou mít u sebe tento předmět malých rozměrů, který je jeho majitel schopen jedním razantním máchnutím ruky změnit na universální zbraň pro sebeobranu.
Stacks Image 5186
Jsou situace, kdy nemůžete utéct a útočníka nejde ani „ukecat“. V té chvíli může být teleskopický obušek v ruce dost pádný argument. Obránce je připraven reagovat na útok…

Historické skutečnosti a moderní trendy


V současné době se již nedá s určitostí říci, kdo první vynalezl a posléze použil tuto vysunovací úderovou zbraň. Určitými předchůdci byly zbraně nazývané bijáky, které se používaly v 1. světové válce při bojích v zákopech. U těchto úderových zbraní byl poslední díl občas tvořen ocelovou pružinou. Teleskopické obušky tak jak je známe dnes se poprvé využívaly až za 2. světové války a používaly je jak britské speciální síly Commandos, tajní agenti zpravodajských služeb tak i složky německého gestapa. Například teleskopický pružinový obušek nazývaný zabiják využívali jak agenti britské SOE tak i americké OSS. Tento úderový prostředek byl složen z pevné rukojeti potažené kůží, vnější soustředné pružiny, vnitřní soustředné pružiny a bicí koncovky se závažím. A co je opravdu důležité, šlo již o vysunovací/teleskopickou zbraň, která splňovala kritéria skryté(zákeřné) zbraně. Proto také možnost jejího použití se týkala jen určitých skupin vojáků. Později údajně podobné varianty pružinových teleskopických obušků používaly i agenti KGB. V dnešní době se takovéto druhy obušků již nedoporučují, jelikož nejsou tak universální jako pevné teleskopické obušky. Jsou nevhodné například pro kryty, páky, atp.

Zajímavostí je, že v roce 1961 byl u policie v Japonsku oficiálně představen speciální teleskopický obušek tokušu keibó nebo také tobi daši džute - vyskakující obušek. Techniky, které se v té době u policie v Japonsku vyučovaly, vycházely z části z keibó sóhó (metoda použití policejního obušku), z části z džute džucu (bojové využití zatýkacího prostředku) a z keidžódžucu (policejní umění hole). Na vytvoření tohoto speciálního výukového systému se nejvíce podíleli velmi uznávaní japonští učitelé stylů Šintó muso rjú a Ikkaku rjú. Teleskopický obušek keibó mají japonští policisté standardně ve výzbroji dodnes.
Stacks Image 5196

Originální biják z 1 světové války, který byl vystaven v Praze v armádním muzeu.

Stacks Image 5208

Staré policejní dřevěné obušky, obušek s příčnou rukojetí neboli tonfa a moderní teleskopický obušek jako součást stálé expozice policejního muzea v Praze.


Ale ani „zbytek“ světa na použití teleskopického obušku v praxi nezapomněl. Například ve Spojených státech amerických pan Kevin Parson založil v roce 1976 firmu ASP. Firma Armament Systems and Procedure - ASP se časem stala takřka legendární, a to nejen ve výrobě kvalitních teleskopických obušků, ale i v nabídce specializovaných tréninkových programů. Kevin Parson samozřejmě nevytvořil tréninkový program sám, ale pouze umožnil několika desítkám odborníků z řad policie, profesionálním instruktorům a znalcům řady bojových umění, dát dohromady universální, jednoduchý a účinný systém. Zpočátku byly teleskopické obušky firmy ASP určeny pouze pro příslušníky různých bezpečnostních složek. Časem se ale situace změnila a v současné době si může tento americký výrobek pořídit kdokoliv. V průběhu několika let vznikli ve světě nejen další výrobci teleskopických obušků, ale bylo vyvinuto i několik systémů a škol specializujících se na použití teleskopického obušku v boji. Jedním z dalších výrobců, kteří určitě stojí za zmínku je americká společnost Monadnock Lifetime Products(dceřinná společnost firmy Safariland) a její „teleskopy“ Lock Batons se speciálním aretačním systémem AutoLock či německá firma Bonowi a její produktová řada teleskopických obušků s aretačním systémem Camlock. Oba tito výrobci samozřejmě nabízejí i své vlastní výcvikové programy v zacházení se svými modely teleskopických obušků. Dalším mezníkem ve výrobě teleskopických obušků a výcviku s nimi je ryze česká firma Euro Security Products. Její majitel pan ing Břetislav Košťál vytvořil firmu, která vyrábí vynikající výrobky za rozumnou/dostupnou cenu všem, kteří mají o tento obranný prostředek zájem. Škála nabídky jejich teleskopických obušků je značně rozsáhlá a hlavně i doplňková výbava je nadstandardní. Výsuvná část teleskopického obušku může sloužit například jako nosný systém pro nasazení taktického zrcátka nebo speciálního úderového nástavce k rozbíjení skleněných překážek. Standardní koncovka se dá nahradit např. ocelovou kalenou koncovkou, diodovou svítilnou, páčidlem, štípacími kleštěmi, přídavnou gumovou koncovkou se speciálním hrotem, sekerkou či lopatkou. Samozřejmostí je i nabídka kvalitního výcviku spolu s nákupem výrobků této firmy. Jako výrobní materiál jsou použity bezešvé ocelové trubky tažené za studena, značka oceli ČSN 12060 (Česká norma). Teleskopické obušky a další výrobky firmy Euro Security Products se v současné době používají v mnoha zemích světa. Asi nejmladším výrobcem kvalitních teleskopických obušků je švýcarský výrobce B& T, který nabízí obušky s názvem Triton. Jde pouze o kalené modely opatřené speciálním uzamykacím systémem s manuální pojistkou ve formě tlačítka na spodní straně obušku. To co opravdu nedoporučuji, je si koupit „nějaký“ teleskopický obušek v tržnici. Tyto levné a jednoduše zpracované výrobky jsou ve většině případů pouze na jedno použití a mohou být nebezpečné i svému majiteli.
Stacks Image 5243

Soudobé vybavení japonského policisty spolu s teleskopickým obuškem nazývaným tokušu keibó. Vyfoceno v policejním muzeu ve Fukuoce na ostrově Kjúšú.

Stacks Image 5334
Varianta gumového teleskopického obušku jehož střední a poslední díl byly mírně vyztuženy ocelovými dráty. Používali je v minulém století údajně specialisté v NDR a Polsku.
Stacks Image 5340
Teleskopický obušek od německé firmy Bonowi s aretačním systémem Camlock.
Stacks Image 5338
Pokud někdo preferuje jako obranný prostředek tonfu, tak má možnost si pořídit i teleskopickou tonfu.
Stacks Image 5415
Nedoporučuji teleskopické obušky jejichž některé části jsou pružné. S těmito prostředky se nebudete efektivně krýt a například i některé vyváděcí techniky nepůjdou nasadit.
Stacks Image 5420
Tréninkové verze – dva gumové obušky ve složeném stavu(modrá a oranžová barva), cvičný vysunovací „teleskop“ od společnosti Bluebaton a dvě varianty obalených obušků v rozloženém stavu.
Stacks Image 5425
Kvalitní teleskopické obušky, které lze pořídit v České republice. Shora výrobci - ASP, Bonowi, ESP a B & T.
Stacks Image 5445
Výsuvná část teleskopického obušku může sloužit například jako nosný systém pro nasazení taktického zrcátka nebo speciálního úderového nástavce k rozbíjení skleněných překážek. Standardní koncovka se dá nahradit např. ocelovou kalenou koncovkou, diodovou svítilnou, páčidlem, štípacími kleštěmi, přídavnou gumovou koncovkou se speciálním hrotem nebo sekerkou.
Stacks Image 5539
Stacks Image 5540
Stacks Image 5541
Stacks Image 5542
Stacks Image 5543
Stacks Image 5544
Pokud ovládáme teleskopický obušek pravou rukou (je to naše dominantní ruka) tak základní úder, nazveme ho číslo jedna, provádíme zprava do leva a to po diagonálním směru. Stojíme v základní pozici, přirozeně se napřáhneme, ale pokud možno tak, abychom stále periferně viděli svou ruku s obuškem. Provedeme úder šikmo ze shora a to primárně poslední částí svého obušku. A´t už zasáhneme či nikoli, pokračujeme dále v pohybu a zastavíme se až v dalším nápřahu na druhé straně svého těla. Nyní jsme připraveni pokud to bude vyžadovat situace pokračovat dále v boji, ale nyní již úderem číslo dva, který je zrcadlově obrácen k úderu číslo jedna. Tato technika vyžaduje chvíli cviku a nezapomeňte na vlastní krytí svou nedominantní rukou.
Stacks Image 5632
Stacks Image 5633
Stacks Image 5634
Stacks Image 5635
Technika přímého tlaku obouruč. Výchozí pozice je taková, kdy obránce se snaží skrýt svou zbraň a „dohodnout“ se po dobrém. Jakmile útočník započne svou akci, obránce spojí obě ruce na obušku a zvedne obušek minimálně do výšky hrudníku. Poté provede výpad i s použitím celého těla. Je-li obráncova akce úspěšná, vrátí se do některého z vyčkávacích střehů.

Praxe ukázala, že pro výuku jsou velmi vhodná filipínská bojová umění eskrima, kali či arnis, které se do hloubky zaobírají právě použitím krátké tyče, nože, mačety, atp. Cíleně vybrané a zjednodušené techniky z těchto bojových systémů se velmi osvědčily nejen při aplikaci jednotlivých metodických nácviků, ale i při vytvoření celkového konceptu výuky použití teleskopického obušku.

Stacks Image 5902
Česká firma Euro Security Products patří v současné době nejen v Evropě, ale i ve světě mezi špičkové výrobce obranných prostředků. Škála nabídky jejich teleskopických obušků je rozsáhlá a i doplňková výbava je výborná. Jejich kalené verze teleskopických obušků mohu jen vřele doporučit.

Jaké jsou možnosti výběru a co doporučit


Teleskopické obušky jsou většinou tvořeny třemi základními díly, a to rukojetí, středním členem a koncovým členem. Existují teleskopické obušky vyrobené z oceli, letecké slitiny, plastu, pryže a nebo kombinací materiálu jako např. plast + kov či guma + kov. Standardně se ocelové teleskopické obušky vyrábějí ve dvou základních variantách - v kalené či nekalené verzi. Určitě doporučuji pořídit si teleskopický obušek pouze v kalené verzi, kdy použité trubky jsou při výrobě obušků tepelně zušlechtěny. Právě díky této úpravě se kalené modely teleskopických obušků vyznačují značnou odolností proti deformaci při tvrdém úderu či jinému hrubšímu zacházení. V základní nabídce většiny renomovanějších firem najdete tři velikostní provedení. Krátké, jejichž délka v otevřeném stavu je 16 palců (40,5 cm), střední 21 palců (53 cm) a dlouhé, které měří v otevřeném stavu úctyhodných 67 cm – 26 palců. Některé firmy nabízejí ještě modely dlouhé 18 palců, 23 palců nebo 31 palců. V rámci nošení a praktického použití doporučuji dvě délky, a to 18 palců nebo 21 palců. Šestnáctka je dle mého soudu moc krátká a šestadvacítka či jednatřicítka jsou neskladné a těžké. Dále si dobře rozmyslete, jaké další doplňky si eventuálně pořídíte. Můžete si dokoupit například přídavnou svítilnu na obušek nebo i několik velikostí taktických zrcátek. Možná se rozhodnete pořídit si i jiný druh pouzdra, kovový klips či jinou variantu koncovky. Vše by se ale mělo řídit „pravidlem“, jestli vám tyto další doplňky k něčemu opravdu budou a jestli je vůbec využijete.

Stacks Image 5912
Americká firma ASP patří již dlouhá léta mezi světově uznávané výrobce kvalitních teleskopických obušků. Její výrobky se používají takřka po celém světě. U nás produkty firmy ASP zajišťuje firma PROARMS CZ.
Stacks Image 5666
Různé varianty teleskopických obušků, některé jsou od profesionálních výrobců jiné jsou podomácku vyrobené - část sbírky autora článku, který používá teleskopické obušky od roku 1992. V té době byly k mání pouze „ručně vyrobené originály“ a až v pozdějších dobách šlo bez problémů sehnat sériově vyráběné a kvalitní výrobky.
Stacks Image 6102
Plastové varianty teleskopických obušků.
V současné době se nejvíce využívají dva způsoby aretace/uzamčení teleskopického obušku. První je nejpoužívanější a nejjednodušší způsob tzv. frikční systém, kde je obušek fixován v rozloženém stavu pomocí tření na sebe navzájem doléhajících kuželových třecích ploch. Nevýhodou tohoto systému může být, že při málo razantním otevření tel. obušku hrozí jeho náhodné zavření a naopak při obzvláště důrazném otevření se může obušek obtížněji zavírat. Druhý nejpoužívanější systém uzamčení teleskopických obušků se nazývá autolock, kdy dochází k automatickému uzamčení otevřených částí tel. obušku pomocí různých typů zámků(leverlock, camlock), kdy většinou bývá použit systém posuvných kuliček. K odjištění je vždy zapotřebí uvolnit manuálně pojistku a to zpravidla na dolní části rukojeti obušku. Výhoda je především v jistotě fixace v otevřeném stavu a potřebné nižší síle k uzavření. Nevýhodou může být konstrukčně složitější výrobek náchylnější na závady.
Stacks Image 5728
Kompaktní verze teleskopických obušků.
Stacks Image 5733
Vždy dodržujte dostatečnou vzdálenost, úder veďte do středu okna a nezapomeňte ho očistit od zbytků skla.
Stacks Image 5738
S teleskopickým obuškem jsem si také vyzkoušel rozbít několik oken u automobilů.
Stacks Image 5822
Stacks Image 5823
Stacks Image 5824
Stacks Image 5825
Výcvik v zacházení s teleskopickým obuškem prováděl autor článku u řady státních ozbrojených složek, zde na fotografiích příslušníci Útvaru rychlého nasazení PČR, Vojenské policie armády ČR a členové několika zásahových jednotek PČR.


Může se zdát, že naučit se zacházet s teleskopickým obuškem, není až tak náročné. Mnoho lidí si myslí, že k zastrašení útočníka mnohdy stačí jen samotné vyndání obušku, nebo že amatérské „uhoď, jak umíš“ pomůže vyřešit krizovou situaci i necvičenému laikovi. Možná ano. A na slovo možná je kladen důraz. To, že si pořídíte jako obranný prostředek teleskopický obušek, z vás dělá pouze majitele této zbraně, ale ne vyškoleného „praktika“ znalého používat obušek v boji. Je proto vhodné a velice přínosné projít alespoň základním kurzem v ovládání a bojovém použití teleskopického obušku vedeným kvalifikovaným instruktorem. Vyučovaný systém by měl obsahovat například správný úchop obušku, nošení a tasení (vysunutí + zavírání), základní postoje a pohyb se zbraní, takticko-preventivní kroky, údery a kryty (jak základní tak i pokročilejší verze), vyváděcí a znehybňovací techniky. Samozřejmostí by měla být teoretická přednáška zaměřená nejen na možnosti dalšího vybavení, ale i na právní minimum. Řízený nácvik praktického použití ve dvojicích by měl plynule navazovat na řešení různých modelových situací.
U policistů či jiných členů ozbrojených sborů představuje teleskopický obušek tzv. střední úroveň použití síly a vyplňuje mezeru mezi použitím boje beze zbraně a použitím střelné zbraně.
Stacks Image 5928
Aplikace bodnutí zadní stranou obušku. Pokud to situace vyžaduje a útočník je tedy tak blízko, že by nebylo efektivní ho udeřit, bodněte ho zadní stranou svého teleskopického obušku. Nezapomínejte na vlastní krytí svého obličeje.
Stacks Image 5878
Stacks Image 5879
Stacks Image 5880
Varianta, kdy nosíte svůj teleskopický obušek volně vložený v kapse. Přesvědčte se, že je kapsa dostatečně hluboká a velká. Obušek vám tedy nebude vyčuhovat a ani nebudete mít problém se zadrhnutím se při tasení. V určitých situacích může být už teleskop držen rukou přímo v kapse. Ujistěte se, že máte obušek vždy stejným směrem.

Tipy na nošení a základní ovládání teleskopického obušku


Svůj teleskopický obušek byste měli nosit vždy na jednom místě. Nedoporučuje se nošení obušku na zádech. Stačí jeden nečekaný pád a váš vlastní obušek se vám „připomene“ na vaší páteři. V davu navíc naprosto ztrácíte kontrolu nad svojí (možná jedinou) zbraní. Jestli se rozhodnete nosit obušek volně ložený ve vaší kapse bundy či kabátu nebo budete používat nějaké pouzdro či kovový klips, závisí jen na vás. Určující by mělo být vaše oblečení a prostředí, kde se budete pohybovat. Samozřejmě se na volbě umístění podílí i to zda u sebe nosíte i další zbraně a vybavení. Pokud se rozhodnete nosit obušek volně v kapse, ujistěte se, že jde bez problémů vyjmout. Obušek by měl být vždy uložený stejně. I pouzdro by mělo být na jednom stálém místě a obušek v něm vždy stejným způsobem. Pokud si zvolíte variantu, kdy je na rukojeti teleskopického obušku namontován kovový klips, myslete na to, že v ideálním případě má být obušek přímo na těle. Zde by měl být vždy umístěn tak, aby nedošlo k nechtěnému otevření směrem dolu k zemi. Není moc zábavné si takto nechtěně rozložený teleskop upravovat v přeplněném supermarketu.


Stacks Image 5946
Různé způsoby a možnosti nošení teleskopických obušků.
Stacks Image 6112
Při správné technice úderu by mělo docházet (v ideálním případě) k maximálnímu využití dosahu nejen zbraně ale i ruky.
Existuje několik variant otevření teleskopického obušku. Já preferuji jako základní a hlavní techniku otevření přímo před sebe. Pokud provedete tento pohyb správně, máte svůj obušek vždy pod kontrolou. Neohrozíte sebe ani okolo stojící v bezprostřední blízkosti za vámi či vedle vás. Primárně tuto techniku nevyučuji jako úder, ale pouze jako „rozložení“ teleskopického obušku. Jestli po tomto pohybu budete svůj obušek používat, nebo jen zaujmete nějaký střeh, je na vás a vašem zhodnocení dané situace. Jako druhou možnost doporučuji více „kontaktní“ techniku, kdy obušek otevírám švihovým pohybem kolmo vzhůru ne víš než je vaše postava.
Stacks Image 6092
Útočník zkrátil vzdálenost a zaútočil výpadem s rozbitou lahví v ruce. Obránce rychle ustoupil a první ranou minul. Okamžitě ale pokračoval dalším úderem z druhé strany. Zde už zasáhl svůj cíl – ozbrojenou útočníkovu ruku.
Co se týká použití teleskopického obušku v boji uživatel by neměl zapomínat na to, že s tímto obranným prostředkem jde nejen udeřit a krýt, ale například i bodnout či provádět odstrčení, páku, atp. Pokud se rozhodnete věnovat se více svému tréninku s teleskopickým obuškem, doporučuji pořídit si i tzv. tréninkový obušek. Tato výcviková pomůcka vám může velmi pomoct při nácviku např. modelových situací. Pokud cestujete po Evropě tak si zjistěte, v kterých zemích je teleskopický obušek považován za zakázanou zbraň.

Text a foto: Martin Hradecký – Arnis & Balaraw Fighting Club
Stacks Image 6060
Stacks Image 6061
Stacks Image 6062
Svůj teleskopický obušek můžete také nosit přímo zastrčený za opaskem. K tomuto účelu velmi dobře poslouží „nandavací“ jednoduchý kovový klips. Ohlídejte si ovšem správné umístění obušku, aby nedošlo k samovolnému rozložení do vaší nohavice. Ideální místo na těle si asi každý najde sám, při zkoušení si nezapomeňte například sednou, kleknout, popoběhnout, atp.
Stacks Image 5996
Stacks Image 5997
Stacks Image 5998
Stacks Image 5999
Při této modelové situaci má už obránce rozložený teleskopický obušek (schovaný za svou nohou) a snaží se rozmluvit útočníkovi jeho záměr. Ten ovšem přesto zaútočí. Obránce chytí obušek pevně oběma rukama, zvedne obušek i ruce do úrovně hrudníku a provede výpad s použitím celé váhy svého těla. Útočníka bychom v ideálním případě měli zasáhnout do jeho hrudníku.