Arnis & Balaraw Fighting Club Soukromý klub reálné sebeobrany a boje zblízka

Zavírací nůž - kamarád do nepohody

Jeden z vůbec prvních nástrojů, které člověk začal používat a vlastně jediný předmět, který nám odkázali naši prehistoričtí předci a který dodnes využíváme je právě nůž. Jsou lidé kteří přirovnávají nůž k nejstaršímu a nejvěrnějšímu příteli člověka (samozřejmě hned po psovi), ale určitě je dobré si uvědomit, že aniž bychom přemýšleli používáme nůž skoro každý den. Nůž sloužil a slouží nejen jako nástroj, ale zároveň i jako účinná a nebezpečná zbraň. V dnešním článku se zaměříme na zavírací nože, jejich rozdělení a eventuální výběr.

Tradiční zavírací nože

Moderní zavírací nože typu one hand, všimněte si i různých tvarů čepelí, hrotů o ostří.

Na obrázku dole několik variant otvírání a to pomocí kolíčku v čepeli, otvoru, destičce na čepeli a tzv. „zobáku“.

Trochu obecné teorie


Hlavním znakem zavíracích nožů obecně je, že čepel nože(čepelí může být i víc) skládáme/sklápíme do rukojeti nože. Výhodou těchto nožů je tedy hlavně jejich skladnost a bezproblémové nošení. I proto se dříve často používal název kapesní nůž(odvozeno od nošení v kapse). Co se týká historie tak zavírací nůž se sklopnou čepelí zhotovený z bronzu znaly údajně již obyvatelé starověkého Říma, ale první písemné zmínky o zavíracích nožích pocházejí až z druhé poloviny 17. století. Zavírací nože se velmi rozšířily i na americkém kontinentu a to v období bojů tehdejších anglických kolonií za nezávislost koncem 18. století. V Evropě byly kapesní zavírací nože značně populární na přelomu 18. a 19. století v napoleonských válkách. Při těchto vojenských taženích se staly důležitým pomocníkem vojáků a to nikoliv prioritně jako zbraň, ale jako universální nástroj. V 19. století se rozšířily zavírací nože s hřbetní pružinou - tzv.perořízky. Byly to nože se dvěma sklopnými čepelemi a s hřbetní pružinou. Časem se postupně připojovaly další sklopné díly(želízka) a vznikaly vícedílné kapesní zavírací nože. Nejdříve se jako součást nože stala vývrtka, dále pak vytahovač brokových nábojnic. S vynálezem konzervy přibyl otvírák na konzervy a později také např.šroubovák. Celosvětově nejznámější je asi důstojnický armádní nůž od Švýcarské firmy Victorinox.

Jednoduché i více-želízkové zavírací/kapesní nože.

Nošení nože vpředu za opaskem

Nošení v kapse

Barevnost např. záchranářských či cvičných nožů je na první pohled patrná.


Začaly se vyrábět samozřejmě i tradiční zavírací nože jako například selské nože, lovecké nože, lodnické nože, rybářské nože, skautské nože… Mezi nejznámější patří mimo jiné Opinel, Navaja, Nontron, Křivák, Laguiole, Balisong, atp. Vznikly i zavírací nože prodlužovací, výsuvné a vyskakovací. To čím se od sebe zavírací nože základně dále odlišovaly bylo jestli šly otevřít obouruč nebo jen pomocí jedné ruky. Pro otevření nože obouruč se velmi často používal tzv.nehetník-drážka v čepeli umožňující zachycení nehtem. Doslova revoluci v zavíracích nožích spustil vynález systému otvírání jednou rukou pomocí otvoru v čepeli, kolíčku v čepeli či destičce na čepeli. V současné moderní době jsou tyto tzv. one-hand nože velice populární. Většinou bývají opatřeny také klipsem, který umožňuje nejen pohodlné celodenní nošení, ale také snadné a pohotové tasení. Právě pro tyto vlastnosti bývají nože typu one-hand velmi oblíbené i jako prostředky pro sebeobranu. Dalším druhem známých zavíracích nožů jsou – nářaďové nože. Tyto modely tzv.multitools v sobě „skrývají“ nejen nůž, pilku na dřevo, otvírač konzerv, několik druhů šroubováků, bodec, pilník a malé nůžky, ale například i kleště.

Zavírací nože mohou být samozřejmě i různých délek a velikostí.


Co je dobré vědět…


Pokud se rozhodnete opatřit si vlastní zavírací nůž, tak je v prvé řadě důležité si uvědomit jaký je hlavní důvod pořízení nože a jak často a kde budete svůj nůž nosit. Zajisté v tomto momentě bude rozhodující i kolika penězi na nákup nože disponujete. Pokud budete nůž nosit v civilním oblečení každý den u sebe, tak budete zřejmě muset brát v potaz jeho celkovou hmotnost, robustnost a délku v zavřeném stavu. Jak již bylo zmíněno dříve, jako systém otevírání je použit buď otvor v čepeli, kolíček v čepeli nebo destička na čepeli. Nedá se říct co je lepší, každý tento systém pomocí kterého otevřete nůž jen jednou rukou je plně funkční, vždy záleží jen na tom co vám bude víc vyhovovat. Všechny moderní verze zavíracích nožů typu one-hand jsou opatřeny klipsem(většinou kovovým). Některé verze mají i možnost tento klips přemontovat na jinou stranu nože, aby vyhovovalo jeho nošení máte-li např. dominantní levou ruku. Nůž lze tedy bezproblémově nosit přímo v kapse či za opaskem. Další důležitou věcí, která vás musí zajímat je pojistný systém. Tyto zajišťovací mechanismy musí opravdu stoprocentně fungovat, poněvadž na nich mnohdy závisí, zda se vám nůž například při silovém páčení prolomí a zraní vás. Mezi nejpoužívanější pojistné systémy patří mechanismus liner lock, mechanismus s hřbetní pojistkou, mechanismus side lock, mechanismus axis lock či frame lock. Pokud to jde doporučuji vybrat si nůž, který kombinuje pojistný systém a ještě další pojistku.

Různé druhy pojistných systémů.

Mezi moderními zavíráky najdete i netradiční tvary.

Použité materiály na čepeli a rukojeti nože jsou samozřejmě také důležité, ale upřímně toto málokdy poznáte a oceníte při pořizování nože. Jde hlavně o to vyzkoušet si jak se vám nůž drží a ovládá např. při imitovaném zahrocování několika větví na buřty. Mezi kvalitní ocele patří např. 440C, AUS 6, AUS 8, ATS 34, RWL 34, N 690, VG 10 či D2. Jako materiál na rukojeti může být použit Zytel, G 10, 6061-T6 letecký hliník, Kraton, Micarta nebo některé dřevo. Tvar čepele doporučuji Drop point(snížený hrot) nebo hrot typu Bowie. Někdo může preferovat naopak tanto hrot či středový hrot. Co se týká ostří tak celosvětový trend je pro universální použití vybrat kombinované ostří-část hladké a část zubaté. Zavírací nůž typu one-hand si můžete pořídit buď továrně/sériově vyrobený nebo zakázkově vyrobený kus od soukromého výrobce-nožíře/kováře. Cena takovýchto nožů se pohybuje od několika stovek korun až po několik tisíc korun. Samozřejmě že nože vyrobené soukromými nožíři budou o „něco“ dražší než nože továrně vyrobené. Vždy bude hrát roli otázka vašeho vkusu, potřeb a finančních možností. Výrobci nožů které mohu vřele doporučit jsou např. firmy Cold Steel, Victorinox, Ka-bar, Böker, Fox, Spyderco, Extrema Ratio, Sog, Mikov, Gerber, Eickhorn, C.R.K.T., Zero Tolerance, Benchmade a Smith & Wesson. Naprosto nedoporučuji pořízení nože v některé tržnici. Zajděte si raději do kamenného obchodu-nožířství, army-shopu, atp. a tam si značkový nůž nejenom prohlédnete ale i vezmete do ruky. Vybírejte s rozvahou, jde přeci o vašeho kamaráda do nepohody.

Text a foto: Martin Hradecký

Standardní zavírací nože a v červené barvě jejich tréninkový „bratříčci“.

I zavírací nože mají různorodý design.

Velmi populární jsou také nářaďové nože tzv.multitools.