Soukromý klub reálné sebeobrany a boje zblízka

Seminář Urban Combatives určený pro ozbrojené složky

V pondělí 24.11. 2014 se v České republice uskutečnil historicky první specializovaný seminář Urban Combatives určený pro příslušníky státních ozbrojených složek (policie a armáda).Fotogalerie na FB
Stacks Image 7466
Kurz vedl osobně zakladatel a hlavní instruktor tohoto systému pan Lee Morrison. Velmi zdárně mu asistovali jeho oficiální certifikovaní instruktoři v ČR, pánové Martin Mikolášek, Radek Erben a Stanislav Vaněk. Seminář se konal v Praze ve výcvikovém prostoru Arnis & Balaraw Fighting Clubu – ABFC a britský instruktor Lee Morrison přijel na osobní pozvání hlavních instruktorů ABFC, Martina Hradeckého a Maria Tachecí, kteří celou akci zajišťovali.
Stacks Image 7499
Semináře se zúčastnili například příslušníci několika zásahových jednotek Policie ČR, Útvaru rychlého nasazení PČR (URNA), Kriminální policie, Pohotovostně motorizované jednotky (PMJ), Vojenské policie-pohotovostního oddělení či Obranného zpravodajství. Všichni účastníci semináře jsou buď výkonní operátoři nebo instruktoři.
Stacks Image 7509
Stacks Image 7495
Seminář byl rozdělen jak na teoretickou část (několik mini přednášek), tak samozřejmě na praktické nácviky jednotlivých technik či na řešení specifických modelových situací. Lee se v úvodu hodně zaměřil na rozdílnosti v mentalitě strážců zákona a kriminálních živlů. Probrala se stupnice použití síly, Cooperův barevný kód či Loftyho pyramida. Dalším bodem byli hlavní indikátory před samotným útokem.
Stacks Image 7543
Stacks Image 7546
V praktické části jsme se nejprve zaměřili na znehybňovací, vyváděcí a poutací techniky. Velice rychle se přešlo v těchto zatýkacích scénářích od pasivního zatýkaného po extrémně aktivního. Nejvíce se pracovalo ve dvoučlenných týmech. Samostatnou kapitolou byly tzv. „navolňovací“ techniky – specifické údery a kopy. Všechny modelové situace se samozřejmě realizovaly v kompletní výstroji a výzbroji. Další výukový blok byl zaměřen na použití obranného spreje. Zde se rovnou přešlo s cvičnými spreji na modelové mikro-scénáře. Lee také účastníky semináře základně seznámil s jeho pojetím použití teleskopického obušku. Poslední část semináře byla zaměřena na obranu vlastní střelné zbraně. Jako vždy u Urban Combatives – jednoduché, plně funkční a snadno naučitelné. Velký dík Leemu a Martinovi za realizaci celého kurzu.
Stacks Image 7580
Stacks Image 7583
Co je URBAN COMBATIVES a kdo je Lee Morrison
Urban Combatives je sebeobranný systém, který v roce 1999 založil pan Lee Morrison. Urban Combatives je představitelem tvrdé anglické školy, jehož principy a některé techniky byly odzkoušené již při výcviku Commandos za druhé světové války. Vzniknul po cca 22 letech výzkumu a intenzivního testování a i v současné době se stále vyvíjí. Tento systém je tedy založen nejen na praktikování východních a západních bojových umění, ale i na praktických zkušenostech získaných při reálných konfrontacích. Řadí se mezi moderní systémy sebeobrany vycházející z reality - Reality Based Self-defence System . Jeho zakladatel pan Lee Morrison cvičil různé metody boje včetně těch japonských, čínských, thajských, filipínských, ale například i západní box či řecko-římský zápas. To co ale asi nejvíce ovlivnilo Lee Morrisona je jeho praxe a zkušenosti získané za 15 let při výkonu velmi specifického povolání – vrátný/vyhazovač/ochranka v nočních klubech. Působil v různých částech Anglie a to včetně Londýna, Portsmouthu a Southamptonu.
Stacks Image 7617
Stacks Image 7620
Systém Urban Combatives velice intenzivně řeší jak před konfliktní, tak konfliktní a i po konfliktní fáze boje. Samotné techniky jsou velmi efektivní, jednoduché a snadno naučitelné. Značná část tréninku je věnována specifickým drilům ( např. na řízenou agresivitu, výbušnost, pozitivní sebemotivování, překonávání bolesti a únavy) či nácviku různých modelových situací. Lee také klade velký důraz na teoretickou přípravu, kterou řeší pomocí specifických přednášek vždy zaměřených na určitou oblast. Spolupracoval či spolupracuje s mnoha špičkovými instruktory z různých koutů světa.