Arnis & Balaraw Fighting Club Soukromý klub reálné sebeobrany a boje zblízka

NAŠI UČITELÉ A INSPIRÁTOŘI

Lidé, o kterých se zde dočtete, jsou výjimeční nejen svými znalostmi a dovednostmi, ale i tím, jak je dokáží předávat dál. Alespoň taková je naše osobní zkušenost s každým z nich ať již tato trvala několik týdnů, několik let nebo trvá dodnes. Zároveň jsme velice rádi, že se nám každou takovou další zkušeností potvrdila "pravda", že neexistuje nějaké "nejlepší" bojové umění nebo dovednost, která by byla lepší či důležitější než jiná, ale že je to osobnost učitele, dobrého učitele, co z daného umění dělá skutečně hodnotnou věc. Proto si velmi vážíme, že jsme měli možnost učit se od takových osobností a inspirovat se jejich přístupem ke studiu a výuce bojových umění i jejich životními postoji.


Rodel Dagooc


Grandmaster (Punong Guro) Rodel Dagooc se narodil na ostrově Panag v provincii Ilo-Ilo v roce 1949. Od svých 14-ti let byl trénován v umění nazvaném Baston. V šedesátých letech minulého století začal trénovat karate v Manile a objevil zde Remy Amadora Presase s nímž trénoval zpočátku karate a časem i arnis. Rodel získal svůj první černý pás (1. dan) Lakan Isa v systému Modern Arnis v roce 1972. Časem se stal Rodel Dagooc velmi uznávaným učitelem arnisu a v osmdesátých letech minulého století byl Filipínskou vládou oficiálně vyslán šířit a propagovat arnis do několika zemí světa. Rodel Dagooc určitou dobu působil i jako bezpečnostní pracovník (security guard) a v současné době řídí též rodinou firmu Smoking Sticks.
Celý článek
Stacks Image 113

Dan Zorvan & Klaus Filbrandt


Guro Dan Zorvan a Guro Si-Fu Klaus Filbrandt přivezli do Čech tradiční styl Combat Serrada Escrima, založený již nežijícím velmistrem Angel Cabalesem. Dan Zorvan založil v ČR první oficiální školu tradičního bojového umění Combat Serrada Escrima Czech Republic.
Celý článek
Stacks Image 98

Petr Macháček - Bojovník a trenér


S bojovým uměním začal Petr Macháček již v sedmi letech. Zpočátku se věnoval tzv. bojovým sportům (jako například karate), zápasu/volnému stylu či boxu. Učil se lézt po skalách, slaňovat do jeskyní, potápět se, přežívat v přírodě, časem se dostal i k parašutismu a paraglaidingu. Karate se věnoval přibližně 13 let, zhruba 3 roky zápasil, vyzkoušel si také několik let cvičit judo, jiu jitsu a box. Časem prošel i několika kung-fu styly. Těsně před r. 1989 ho upoutaly články týkající se Muay-thai. Kontaktoval tehdejší asociace v Německu a Holandsku a hned, jakmile se otevřely hranice vyrazil učit se tam thajský box. Po nějaké době založil Českou asociaci Muay-thai a první oficiální klub a také odjel cvičit přímo do Thajska - kolébky Muay-thai.
Celý článek
Stacks Image 118

Ricardo Casiňo


V roce 1971 začal mladý, tehdy jedenáctiletý Ricardo své oficiální vzdělávání v bojových uměních. Prvním studovaným stylem bylo japonské karate, ale brzy přešel na box (anglický) a také na Sikaran, filipínský kickbox, a na Panantukan, filipínský box . V rámci dalších filipínských bojových umění (v boji s chladnými zbraněmi) byl také vyučován velmistrem Teofilem Velezem ve stylu TEOVEL BALINTAWAK a v pozdější době také cvičil s  velmistrem Antonio Ilustrisimem styl ILUSTRISIMO . Další část kariéry věnoval své cestě coby bojovníka a několik let se aktivně zúčastňoval národních, regionálních i vyzývacích turnajů po celé zemi. Vyhrál přes 21 titulů, získal desítky medailí a fungoval jako instruktor bojových umění takřka po celých Filipínách.
Celý článek
Stacks Image 2294

Darrell Casiňo


Se synovcem Ricarda Casiňa (Lakas Katorse), který do roku 2007 studoval fyzioterapii na Karlově Univerzitě v Praze, jsme kromě základů Lakas Katorse soukromě trénovali Adaptive Combat Training - systém reálné sebeobrany a boje zblízka.
Celý článek
Stacks Image 2288

Jim Wagner


Svůj výcvik v BU začal Jim Wagner ve 14 letech. Jeho prvním učitelem byl pan Alfonso Uceda, který ho učil sebeobranu a Tae kwon Do. Po roce se přihlásil do školy Karate-do Ryobu-Kai. Jeho instruktorem se stal Japonec Kiyoshi Yamazaki. V této škole se mimo karate cvičilo také judo, kendo a kobudo. Po nějaké době se Jim rozhodl opustit školu a studovat vietnamské kung-fu. Dále vyzkoušel havajské Kenpo vyučované v Newport Beach či Po Keck Yin Yang Kung-fu pod vedením Jeffa Huffa. Zlom nastal, když Jim začal trénovat u Dana Inosanta, Larryho Hartsella a Richarda Bustilla. Výcvik se skládal z filipínského Kali, Jeet Kune Do a Wing chun kung-fu. Jim vyzkoušel i Evropský šerm, Řecko-římský zápas a kickbox. V U.S.Army absolvoval základní armádní výcvik ve Fort Jackson (Jižní Karolína).
Celý článek
Stacks Image 2296

Milan Štěpán LARS


aktivně pracuje v šermu a veřejných produkcích od roku 1980. Svou školu šermu tzv. I. Pražskou šermírnu (později Larsovu školu šermu či školu Manus Regis) provozuje oficiálně od roku 1997. Celý článek
Stacks Image 6499

Stacks Image 169

Avi Nardia - KAPAP


Avi začal s výukou bojových umění již v mládí. Díky svému otci trénoval od útlého věku originální izraelský systém Kapap, jehož součástí byl nejenom boj beze zbraně, ale například i použití některých chladných zbraní(nůž, tyč), taktika, atp. Později se přihlásil (velmi ovlivněn svým otcem Josefem) na vojenskou školu a stal se důstojníkem elitních jednotek komandos IDF...
Celý článek
Stacks Image 171

Lee Morrisson - Urban Combatives


Lee začal trénovat tradiční bojová umění před 25 lety a jeho první instruktor byl japonský sensei karate Enoeda. Od této chvíle začal cvičit i další různé metody boje včetně těch čínských, thajských, filipínských, ale například i západní box či řecko-římský zápas...
Celý článek
Stacks Image 173

Rene Latosa


Rene se narodil v USA v Kalifornii. Ve svých 17 letech s oficiálním tréninkem escrimy v Stockton Escrima Academy. Zde ho vyučoval nejen Angel Cabales, ale také Maximo Sarmiento, Dentoy Revilar a Leo Giron...
Celý článek

Stacks Image 179

Maul Mornie - Silat Suffian Bela Diri


Maul je původem Malajec z ostrova Borneo (stát Brunei) a vyučuje styl silat Suffian Bela Diri. Náplň kurzu, který jsme s několika dalšími spolubojovníky absolvovali byl mimo jiné zaměřen na boj s mačetou, použití nože v boji, boj zblízka, použití sarongu (část oblečení), obranu proti chladným zbraním a boj s karambitem.
Celý článek
Stacks Image 184

James Shortt


V rámci bojových umění je James Shortt držitelem devátého danu Nihon ju jutsu, šestého danu v Karate, třetího danu v Ninpo Taijutsu, třetího danu v Aikido, třetího danu v Judo a je také nositelem Golden Gloves v Savate.
Celý článek
Stacks Image 189

Gabe Suarez


Gabe je celosvětově velmi uznávaný instruktor, který se specializuje na střeleckou a taktickou přípravu. Byl jedním z prvních, který využíval při výuce techniky vycházející z reality (Reality Based) a také systém Force on Force. Gabe působil patnáct let v policejních složkách USA.
Celý článek