Arnis & Balaraw Fighting Club Soukromý klub reálné sebeobrany a boje zblízka

René Latosa

Latosa Escrima
Pokud se zajímáte či přímo cvičíte filipínská bojová umění, tak vám jméno systému Latosa Escrima asi nebude cizí. Pro zajímavost jen uvedu, že to byl vůbec první oficiální styl tohoto druhu, který byl v ČR vyučován a to na začátku devadesátých let minulého století. Ovšem ne každý měl nebo má to štěstí setkat se a zacvičit si přímo pod vedením samotného zakladatele tohoto systému pana Rene Latosy. Kdo si udělal v neděli 17. října 2010 čas, tak se mohl zúčastnit semináře vedeného přímo panem Latosou(poprvé v ČR) a zažít tak jeho výuku na vlastní kůži.
Stacks Image 783
Stacks Image 784
Stacks Image 1170
Stacks Image 1171
Stacks Image 1174
Stacks Image 1247
Stacks Image 1248

Latosa Escrima Systém / Filipínské bojové koncepty


Filosofie v Latosa Escrima Systému je velice jednoduchá – celek je významnější než pouhý součet jednotlivých částí. To znamená, že například technika nefunguje jen tak sama o sobě, pokud není zkombinovaná s koncepcí rovnováhy, síly, rychlosti, zaměření, načasování, transition-přechodu(myšleno tím schopnost použití stejných pohybů pro boj beze zbraně i jakoukoliv jinou zbraň) a správného duševního postoje. Když zkombinujeme tyto prvky, výsledek nebo celek je daleko více účinný než by normálně bylo použitím jen některých částí. To je důvod, proč techniky praktikované v tomto systému jsou jen nástrojem užívaným k pochopení, přijetí a udržení těchto myšlenek. Podle pana Latosy, počet rozdílných technik zvládnuté jedním cvičencem nezvyšuje jeho stupeň zvládnutí systému. Techniky jsou jen praktikované pohyby dokud nejsou kombinovány důkladným konceptem boje. Pochopení elementárních konceptů boje tak jak je prezentuje Rene Latosa, pomůže každému bez ohledu na styl který cvičí pochopit důležité aspekty boje. Hlavní cíl v bojových umění obecně je vytvořit vaše mentální, tělesné a technické dovednosti v jeden celek. Cílem Latosa Escrima systému je dělat to samé v souladu s tvorbou kvalitního bojovníka escrimy-escrimadora, který může myslet kreativně a reagovat vnímavě, spíše než předávkovat cvičence informacemi. Systémy bojových umění se nemohou vyvinout přes noc. Vývoj takovéhoto systému potřebuje čas, testování a solidní základy toho, od čeho začít. Předtím než Rene Latosa dal svému systému název, prošel přes dvě desetiletí vývoje a testů. To zahrnuje opravdu více než jen jméno nějaké techniky či přidání několika extra vířivých pohybů.

V Latosa Escrima Systému neexistují žádná tajemství ani skryté nové poznatky vývoje. Rene tvrdí, že když někdo skrývá informace a další osobu vyučuje skrývat informace, nezůstane nic podstatného co by se mohlo vyučovat. Jeden z důležitých aspektů Latosa Escrimy je také neustálý vývoj, na kterém se podílí nejen samotný Rene, ale i řada jeho studentů – instruktorů. Základem v Latosa Escrima Systému je protiútok, ne obrana a to souvisí i s rozdílem proti jiným stylům. Vizuálně provedená technika je v jednom stylu Filipínských bojových umění blok a v Latosa Escrima je to úder. Rene Latosa ve svém systému vyučuje zacházet s těmito zbraněmi: tyč, nůž, dvě tyče, dlouhá hůl, kopí, štít, meč-kampilan, bolo, mačeta a palm sticks.

Rene Latosa – vznik a vývoj Latosa Escrima Systému

Svým začátkům v bojových umění vděčí Rene Latosa etnickému a kulturnímu okolí v kterém vyrůstal. Rene se narodil v USA v Kalifornii, kde jeho otec Juan Latosa(původem Filipínec) zaměstnával mnoho svých krajanů na farmách po celé centrální Kalifornii, která tehdy měla nejrozsáhlejší filipínskou komunitu hned po Manile(hlavním městě Filipín). Jako malé dítě, Rene poprvé zahlédl bojová umění během oslav, kulturních akcí a při toulání se kolem filipínského společenského centra. Později projevil Rene zájem poznat některé bojové umění blíže a tak na doporučení své matky, která se znala s Angelem Cabalesem začal ve svých 17 letech s oficiálním tréninkem escrimy v Stockton Escrima Academy. Zde ho vyučoval nejen Angel Cabales, ale také Maximo Sarmiento, Dentoy Revilar a Leo Giron. Angel Cabales se specializoval na serrada escrimu, Maximo Sarmiento na boj s nožem a cadena de mano, Dentoy Revilar na serradu a Leo Giron na Largo mano. Metoda výuky v akademii byla na přísném základě tréninku jeden na jednoho tedy jeden učitel na jednoho studenta.Tito escrima instruktoři měli velký podíl ve formování základní podoby Latosa Escrima Systému. Největší vliv měl však jeho otec Juan Latosa. Po několika letech tréninku ve Stockton Escrima Academy se mladý Rene připravoval na exhibiční vystoupení a požádal svého otce aby mu podržel hůl. Zatímco Rene cvičil, jeho otec se neustále smál a zeptal se ho jestli ví co dělá. Samozřejmě že Rene odpověděl že ano a jestli otec nechce cvičit s ním. No a jedna věc byla příčinou druhé a na konci cvičení měl Rene na hlavě povícero boulí a splasklé sebevědomí. Po této příhodě pokračoval ve výcviku pod vedením svého otce o kterém se až později dozvěděl (od svého strýce Pedra Latosy) jako o uznávaném escrima bojovníkovi. René se nadále vzdělával ve Stockton Escrima Academy a zároveň trénoval i se svým otcem. Jeho otec vysvětlil Renému také vše o koncepcích boje. Po pěti letech tréninku musel René opustit Stockton kvůli službě v US Air Force. I v této době se dále věnoval cvičení a zdokonalování svého stylu. Později trénoval několik SWAT týmů různých policejních jednotek a vyvinul skutečně funkční a použitelné koncepty boje. Poté se dlouhá léta věnoval vývoji a popularizaci Filipínského bojového umění Latosa Escrima nejen v USA, ale i v Evropě. Mnoho let spolupracoval s organizací EWTO a jeho přímý žák Bill Newman šířil toto umění jako oficiálně pověřený zástupce pro Evropu. René Latosa se časem rozhodl od EWTO odejít a v současné době pokračuje v šíření svého systému formou specializovaných seminářů pod svým osobním vedením. Žije v USA v San Franciscu, je ženatý a má tři děti. Úzce spolupracuje například v USA s Eminem Boztepe nebo v Německu s dai-sifu Reimersem.Seminář s legendou Filipínských bojových umění

Lví podíl na tom, že pan Rene Latosa přijel do České republiky má dai-sifu Reimres a jeho dva čeští žáci - Zdeněk Kobrle a Jiří Drnec (oba nedávno obdrželi titul sifu). V České republice je v Latosa Escrima nejvýše postaveným člověkem pan Zdeněk Kobrle – držitel prvního technického stupně. Samotný seminář byl zaměřen na základní principy Latosa Escrima Systému. Probírána byla stabilní pozice těla, účinný pohyb i základní údery s tyčí. Od začátku byl kladen důraz také na výbušnost, rychlost a správné načasování. Dále následovaly jednoduché drily ve dvojicích zaměřené na vstupy do protivníkova útoku. Jak Rene zdůraznil, šlo o to naučit se používat své tělo jako zbraň. Další část semináře byla věnována čtyřem základním blokům s tyčí, které se dále kombinovali i s údery.

Závěr semináře byl zaměřen na správné čtení řeči těla u protivníků, tyto speciální nácviky probíhaly i ve větších skupinách. Cokoliv pan Rene Latosa předváděl, bylo vždy velmi výbušné a agresivní a asi nikdo by mu v těchto chvílích nehádal jeho věk - 58 let. Každý pohyb měl pod kontrolou a během celého semináře nadšeně obcházel a opravoval všechny cvičící. Celkově působil velmi pohodovým a vyrovnaným dojmem. Díky osobnímu pozvání jsem si mohl s panem Latosou ještě popovídat i na večeři, která následovala po skončení semináře. Zde jsem se dozvěděl mnoho zajímavých informací nejen o Escrimě, ale i o soukromém životě tohoto velmi příjemného člověka. Řadu z nich jsem použil i v mém článku. Jediná věc která mne na celé akci mrzela, byla nulová účast dalších cvičenců či instruktorů jiných Filipínských bojových umění, zvlášť styly escrimy, které přímo z Latosa Escrima Systému vycházejí. Já osobně jsem velmi rád, že jsem se mohl této zajímavé akce zúčastnit a jejím pořadatelům přeji mnoho podobných úspěchů do budoucna.